Nathan and his children went into a grocery store and he bought $12 worth of apples and bananas. Each apple costs $1.50 and each banana costs $0.60. He bought a total of 11 apples and bananas altogether. By following the steps below, determine the number of apples, x,x, and the number of bananas, y,y, that Nathan bought.
Determine three ways to have a total of 11 apples and bananas:

Respuesta :

Step-by-step explanation:

X= apple y=banana 1 apple cost $1.50 and a1 banana cost $0.60 nathan buy 11banana and apple 1.50×11 = 16.5 0.60×11= 6.6. 16.5 +6.6 =23.1