You buy boxes of strawberries at the market. Each box costs $6. Write an equation for the number of dollars, d, you spend on b boxes. How many boxes could you buy for $576?

Respuesta :

Answer:

$6 = 1

$576/$6 = 96 <-- Amount of boxes you could buy

Step-by-step explanation:

To find the number of boxes you could buy, take the total ($576) and divide it by the price per box

Hope this helped! :)