wlanya7 wlanya7
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada


You are selling tickets to your class play. You have sold 70 tickets, at a constant cost per ticket, and raised $840
What is the unit cost of the ticket

Respuesta :

sinangowani sinangowani
  • 25-03-2021

Answer: $12

Step-by-step explanation: 840 divided by 70 is $12

Answer Link

Otras preguntas

Is (0,3) a solution to the equation y=x+3? yes no Is (1,-4) a solution to the equation y=-2x? yes no
what is 962 divided by 3
3 yards of fabric for $13.47
Explain how estimating the quotient helps you place the first digit in the quotient of the division problem.
why might a president appoint a person who would be acceptable to the legislative branch
what is the ratio of dimes to pennies in a dollar
what is 11.25 as a fraction?
Scientists cannot define life, but they can list characteristics that are true of all life
Athena and George are married. On their wedding day,120 of the guests were athenas friends or family. This was 60%. How many guests were there all together?
If a axbxc=0, and a and b are integers greater than 10, what must c equal