sawpuppies sawpuppies
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better buy: 4 for $2.00 or 6 for $2.50

Respuesta :

whatsmyageagain whatsmyageagain
  • 24-03-2021

Answer:

6 for 2.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
cad311
cad311 cad311
  • 24-03-2021
find the price of one for both
$2.00 divide by 4 is $0.5
$2.50 divide by 6 is $0.42

so 6 for $2.50 is a better buy
Answer Link

Otras preguntas

In class today we learned how to make cake pops, now find the error in the instructions given to you. 1. bake a cake of any flavor. 2. take the cake out of the
Why, do you think, were the Montague-Chelmsford reforms not very popular
PLS HELP PLS I NEED FOR PREP THANKS
who said "The most racking pangs succeeded: a grinding in the bones, deadly nausea, and a horror of the spirit that cannot be exceeded at the hour of birth or d
Assume 0 is an acute angle. cot 0 = 4 3
4 The perimeter of a certain pentagon is 10.5 centimeters. Four sides of this pentagon have the same length in centimeters, h, and the other side has a length o
23. Which conclusion is best supported by a comparison of these two photographs? a. Fighting was more fierce in World War I than in World War II. b. Military te
determine the first three standing wave frequencies of a 40 cm long open closed pipe
which options are true or never true
What is the solution to the system of equations: x=2 y=−13 A. (13, -2) B. (2, -13) C. ∞ many D. No Solution