gisellebarajas08
gisellebarajas08 gisellebarajas08
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

12 pounds of rock costs $35.40, How many pounds of rock could you get for $44.25?

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 24-03-2021

Step-by-step explanation:

35.40 ÷12 = 2.95 per pound

44.25 ÷ 2.95 = 15.15 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Can you answer these? I don't understand this part either. Thanks
*When do you eat your breakfast? (change into passive voice0*Where does she keep her money? (change into passive voice)*What do you see?(change into passive voi
what is the equation of a parabola whose vertex is (-4,7) and whose graph is 1/2 as wide as y=x^2
if a wave has a frequency of 8hz it has a period of
if I have the height and volume of a cylinder, how do I find the radius? or diameter?
Walt made an extra $7000 last year from a part-time job. He invested part of the money at 10% and the rest at 7%. He made a total of $580 in interest. How much
for what value of x is the rational expression below equal to zero 20+2x/5-x
What is the meaning of "Le Prefere Etre A Paris" ?
In 1803, who was sent to Paris to buy New Orleans?
2,7,26,101,400 what is the next number