antoniquedelancy5 antoniquedelancy5
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

50 apples cost $25. How much would 75 apples cost?​

Respuesta :

charliefinee charliefinee
  • 24-03-2021

Answer:

$35

Step-by-step explanation:

Find the cost of 1 apple

$25/50 = 0.5

1 apple costs 50 cents/ 0.5 dollar

Multiply by 70 to find the cost of 70 apples

$0.5 x 70 apples = 35

Answer Link
JLTornado52
JLTornado52 JLTornado52
  • 24-03-2021

$37.50. ...................

Answer Link

Otras preguntas

As American forces approached Japan, Japanese forces a. won an important victory in the Philippines. b. conquered every island the United States held. c. sur
what is another way to write 9 times 200
A 1.0-gram sample of solid iodine is placed in a tube and the tube is sealed after all of the air is removed. The tube and the solid iodine together weigh 27.
what religion spread across india during the gupta empire? a. christianity b. judaism c. buddhism d. islam
Present-day name of the country where Cabot claimed land
what happens in the phloem
What is an enclosed body of coastal water that is a mixture of saltwater and freshwater called?
three of the following actions were taken by louis xiv of france. which was not? a) he tried to expand french territory. b) he reorginized the french army. c) h
find the quotient of 23,802 diveded by 34 in decimals
Do you think it was a mistake for the British to use mercenaries to help them fight war