jimena13n jimena13n
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of a pound of potatoes at Value Market?

Respuesta :

tman160429
tman160429 tman160429
  • 24-03-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

1. 4.2 per 7 pounds

4.2 / 7 = 0.6

Answer Link

Otras preguntas

what is 1/10 of 1000
21/36 in simplest form
A box has sides with these measures: length 10 cm, width 8 cm, height h cm. If the volume is 400 cm3 , find the measure of the height. You may use the equation
Cecilia is making shorts with 8 belt loop. To make the loops, she needs 8 strips of fabric. Each strip measures 1 1/4 inches wide and 7 inches long. What is the
A $250 suede jacket is on sale for 20% off. how much should you pay for the jacket
breathing heavily after running a race is your bodys way of what
A number decreased by negative three is equal to -40. Write an equation and find the number.
In order to function properly, cells must perform many reactions. Metabolism is the sum of all the chemical reactions in an organism. During metabolism, ATP I.
what is 5.50 x (20 + 18.50)?
If a person has memory B cells against a certain pathogen, the person is.. a) likely to develop that disease b) much less likely to develop the disease a second