harperplayss
harperplayss harperplayss
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

pls answer we just started doing this today and my teacher expects us to know this :(

pls answer we just started doing this today and my teacher expects us to know this class=
pls answer we just started doing this today and my teacher expects us to know this class=
pls answer we just started doing this today and my teacher expects us to know this class=

Respuesta :

katelynlaws
katelynlaws katelynlaws
  • 23-03-2021
The answer is “Two and a half pounds of dark chocolate cashews cost $37.50”

Since 1 pound of cashews costs $15, you multiply 15 by 2, to get $30, then you multiply 15 by .5 since you still have half a pound left, which then gives you $7.5, then you add 30 to 7.5, which gives you the answer of $37.5
Answer Link

Otras preguntas

A. Korzybski was a structural grammarian. a. True b. False
To avoid plagiarism, it is best to write a paper from note cards rather than from the original sources of information. a. True b. False
fill in the blanks to make the solution correct: 5._4 - (_.8_)=-3.61
Why did agriculture become an important part of Florida's economy?
There are 2 bags of beans. Each bag contains 2,979,949 beans. How many beans are there in all. ( multiplying or adding)??
What is the meaning of creepy?
The left-wing protest party that was formed in 1919 was the: Federalist Whig Libertarian American Communist Party
A factor that weakened the usa economy following its initials surge was the unequal distribution of
How does compression (the force) work? Not tension and compression. Just compression.
Jaden and cadence share a reward of $140 in a ratio of 2/5. what fraction of the total reward does Jaden get? how do you know?