lillybabyak lillybabyak
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

MRS SMITH BOUGHT 3 YARDS OF RIBBON FOR 5.25. HOW MUCH WOULD 5 YARDS OF THE SAME RIBBON COST?
PLZ HURRY!

Respuesta :

ashleejade06
ashleejade06 ashleejade06
  • 23-03-2021
$8.75

Explanation: first you divide $5.25 by 3 to see how much each yard is. Each yard e yaks out to be $1.75, then you multiply $1.75 by 5 to get $8.75
Answer Link

Otras preguntas

what is x^2+7x+6÷x+1?
Picking up a book is a voluntary action. Describe two differences between a reflex action and a voluntary action.
Which answer choice correctly lists women from U.S. history who were outspoken in their support for, or opposition to, social and political changes for women? a
A manager must select 5 delivery locations from 9 that are available. Find the number of different possible routes.
How does Bram Stoker use science to make his novel seem contemporary and realistic? Give at least three examples of specific scientific elements, medical belief
What is an independent Regulatory Agency?
Mark the two statements that are TRUE. The federal power of the country is known as the central government. Ronald Reagan was praised for making the economy str
as additional KNO3(s) is added to a saturated solution of KNO3 at constant temperature, the concentration of the solution? (I know it remains the same but why??
This is a Proportions question
To what extent was Bolívar a supporter of Enlightenment ideas?