oliviakangsmith oliviakangsmith
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mr.Williams bought 30 muffins and pies. Each muffin cost 2.50 dollars and each pie cost 4.50$. The pies cost 9$ more than the muffins. How many of each item did he buy?

Please find the answer

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 22-03-2021
He bought 18 muffins and 12 pies.
Answer Link

Otras preguntas

A drawing has a scale 1/4 in: 12ft. How long is 8ft?
how did europeans change the nature of african slavery
Which groups in American society might have opposed Progressive reform? Explain.
Completely factor the following expression t^2+4tv+4^2
which has brighter colors, a male wild turkey or a female wild turkey?
why is the light microscope also called the compound microscope
write a number decreased by 7 is at most 13
50% of all cakes baked that week were party cakes, 1/5 were fruit cakes and the remainder were sponge cakes. what percentage of cakes were sponge cakes
decode the following message. using the atomic number plus the highest principle quantum number= 5, 30, 58, 56, 99, 79, 19, 98, 9
Why did the first missionaries come to the Americas?