theodoredenetz4349 theodoredenetz4349
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for 28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.00

Respuesta :

austinjustice711 austinjustice711
  • 26-02-2021

Answer:

112 divided by 4 is 28. So 16 times 4 = 64. 64 divided by 5 is 12. 12 apples per 8 pounds. so 12 times 4 is 48 so your answer is 48

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The measure of side VT is 60 inches. Find the length of side VProunded to the nearest tenth.
Please HELP due for science
2. Spotify, a successful music app, tracked the number of songs downloaded each day for a month for 4 music artists, represented by lines 2, j, m, and d over th
50 points! PLEASE HELP!Find the solution for y≤2x+ -4 and y>-3/4x+2
Omoro bought 2 2/3 pounds of takis that he is going to bring to school for lunch each day in plastic bags that carry 1/8 of a pound.how many bags can omoro fil
The standard form for a parabola with vertex (h,k) and an axis of symmetry of x=h is:(x-h)^2=4p(y-k)The equation below is for a parabola. Write it in standard f
Hello! Thank you for helping me today, I need a little bit of assistance to understand the rest of this question please. (This is is not an active test, it is a
Geometry question NEED HELP ASAP
A bag contains 2 white balls, 6 orange balls and 2 red balls. If a ball is drawn, find the probability that it is a white or red ball.
Convert 7 liters into gallons using measurement conversion 1 liter= 1.0567 quarts. Round to two decimals