Elizabethfranco063 Elizabethfranco063
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leila bought lunch at school. She had a sandwich and a shake that cost her $8. Her shake cost
$3.75. Solve the equation 8 =s +3.75 to find the cost of Leila's sandwich, s.

Leila bought lunch at school She had a sandwich and a shake that cost her 8 Her shake cost 375 Solve the equation 8 s 375 to find the cost of Leilas sandwich s class=

Respuesta :

dorianflorestal dorianflorestal
  • 26-02-2021

Answer: I think that the sandwich is $4.25 (I'm not sure)

Answer Link
minthoneygirl minthoneygirl
  • 26-02-2021

Answer:

s=4.25

Step-by-step explanation:

look at the screenshot for the steps! :)

Ver imagen minthoneygirl
Answer Link

Otras preguntas

What are two equivalent ratios of 12:7
5(x+10)+x a. 6x+15 b. 5x+15 c. 6x+50 d. 4x-50
Elsa knows that for every bushel of apples she sells she earns $9 and for every basket of pears she earns $11. She uses the expression 9a + 11p to keep track of
DaMarcus says the number 24/6 belongs only to the set of rational numbers. Explain his error.
Five friends divide three bags of apples equally between them. Write the division represented in this situation as a fraction.
Who helped state investigators sweep out the old Tammany officeholders and bring into office a group of dedicated reformers?
The value of 100-30÷5 with parenthesis can have a value if 14 or 94. Explain
what are the factors of 77
Why is 3/4 equals to 9/12?
Which organelle is critical for glucose production? a. vacuole b. mitochondrion c. chloroplast d. vesicle