zr107232
zr107232 zr107232
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nevia spent 0.75 on 1.5 pounds of bananas. At, this rate, how much will 6 pounds of bananas cost?

Respuesta :

lynzeezebo lynzeezebo
  • 25-02-2021
It will cost 12 dollars because you divide .75 by 1.5 to find the price per unit then you multiply by 6
Answer Link
Unicoder
Unicoder Unicoder
  • 25-02-2021

Answer:

3.00

Step-by-step explanation:

6.0 / 1.5 = 4

0.75 * 4 = 3.00

Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP WITH THIS ASAP IF YOU GET THIS RIGHT ILL GIVE BRAINLIEST AWARD
Find f(2) if f(x) = (x + 1)^2.
15. Which ocean layer contains approximately 90% of Earth's seawater?
Marco is a fourth-generation Mexican American. Both his grandparents and parents were born in the United States. Neither he nor his parents have learned Spanish
how many electrons were gained or lost by a 6.8 milliC charge?
Can someone help help me with this
A scientist begins with 250 grams of a radioactive substance. After 250 minutes, the sample has decayed to 36 grams. Write an exponential equation f(t) represen
In support of its effort to make the world a better place, Secret has introduced a number of new products including Secret Clinical Strength and Secret Body Spr
what is the value of the function y equals 2x - 3 when x equals negative 1​
3 - las categorías select the appropriate category for each item. september 17 11:59 pm 3 attempts remaining grade settings 18-21 flashcards vocabulary list voc