Respuesta :

Answer:

She pays 0. 05$

Step-by-step explanation:

Cost per once is 40, peanut butter is 5. 20 divide those 2 you will get 0. 13

Now divide it by the butter price 2. 70/15

It will be 0. 18

Subtract 0. 18-0. 15

Mia can purchase a 40-ounce jar of peanut butter for $5.20 or a 15-ounce jar for $2.70.  How much does Mia save per ounce by buying the 40-ounce jar?

She pays 0.05$