rickycabanaw2167 rickycabanaw2167
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

A resteraunt buys 9 pounds of truffles.Suppose truffles cost 168$ per ounce. How much would the resteraunt pay for truffles

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 26-02-2021

Answer:

$24,192

Step-by-step explanation:

Cost of truffles = $168 per ounce

Amount of truffles bought = 9 pounds

Amount to be paid for truffles :

Converting the amount of truffles bought to ounces :

1 pound = 16 ounces

Hence, total amount of truffles bought in ounces :

(16 * 9) = 144 ounces

Hence, amount it be paid :

144 * $168

= $24,192

Answer Link

Otras preguntas

The center of a cricle ids (h,7) and the radius is 10. The circle passes through (3,-1). Find all possible values of h.
Ocean tides are the result of -the rotation of earth -the suns gravitational pull on earth -changes in earths orbital position around the sun -differences in bo
expand and simplify the following expression: [tex](a-2b){3}[/tex]
Kurt cut pizzasinto wedges measuring 40 degrees. I feach person eats one piece of pizza how many people could he feed with two whole pizzas
a musician has 5 songs she can play at an open music night. how many different ways she can play 2 of them
Which shows the unsimplified solution for x2 + 8x + 6 = 0?
How can 5 people share 4 brownies?in fraction
Write 2.97 as a fraction, decimal and percent
What Is the Role of Homeostasis in the Human Body?
Can u Simplify this problem???!? 3t-7t+14t