Liz is comparing the weights and prices of different brands of sage.
Super Sage
Tasty Sage
Pro-Chef Sage
Organic Sage
60 grams—$3.35
80 grams-$5.40
50 grams—$2.95
70 grams—$3.55
Which brand has the LEAST cost per gram of sage?
A. Super Sage
B. Tasty Sage
C. Pro-Chef Sage
D. Organic Sage

Respuesta :

In order to find the least cost per gram you need to divide the cost by the grams. The quotient will be how many cents per one gram.

3.35/60=$.06
5.4/80=$.07
2.95/50=$.06
3.55/70=$.05

The organic safe has the least cost per gram.