aaronsavage76
aaronsavage76 aaronsavage76
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

SHOW YOUR WORK

4. A 50 lb. bag of sugar costs $27.86. What is the unit cost per ounce of sugar?

5. An 8-gallon bucket of pickles costs $30.87. What is the unit cost per cup of pickles?

Respuesta :

catloverfake
catloverfake catloverfake
  • 23-02-2021

Answer:

3 cents

Step-by-step explanation:

50lb x 16 to get oz 800oz 27.86 divided by 800. It equals about three cents per 1 oz of sugar. oz is ounce btw.

Answer Link

Otras preguntas

The probability of Roger winning the tournament, given that Stephan wins, is 0. The probability of Stephan winning the tournament, given that Roger wins, is 0.
Can you show us how to find the discriminant of the quadratic x^2 + 2x -2 =0
plz tell me what is the Lacrimal Punctum?
how many positive integers less than 25 can be formed by using the digits 1,2 and 3
A man stands on a cliff that 10m above the sea. He throws a stone vertically upwards with velocity 5ms^-1. The stone eventually lands in the sea, if the air res
solve for m  p=2m+2w       what does m=
Given the equation:y=−2x2−12x−23 Find the parabola's vertex.
What happens when biomass decays?
What is the equation for calculating the heat energy released during heating effect of electric current?
116 is 145% of what number