Mrs. Johnson buys her class 10 clipboards for her students at the beginning of the year. The clipboards cost $30 altogether. Answer the questions below based on this information.

Write a rate that compares clipboards to dollars ($) as a fraction without simplifying.
Write this ratio as a unit rate.
Fill in the blanks: Mrs. Johnson spent $ _____ on each clipboard for her students.

Respuesta :

Answer:

Each clipboard cost $3.

Step-by-step explanation:

3x10=30 Hope this helps!

Answer:

this is a 3:1 ratio and she spent $3 on each clipboard