rashmi9591
rashmi9591 rashmi9591
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

How many pounds of apples can be purchased for $12.50 if you can buy 16 pounds for $20?
Please answer

Respuesta :

aundriabus aundriabus
  • 24-02-2021

Answer: 10 pounds

Step-by-step explanation:

16      ?  

------ -------

20     12.50

Step 1: 16x12.50= 200

Step 2: 200/20= 10

Answer Link

Otras preguntas

so i like my ex still but hes dating someone and im not sure if he still likes me or not but hes my best friend and yeah i love him help
Which represents the reflection of f(x)= square root x over the x-axis?
Identify the transitional word/s or phrase/s in the following sentence/s. Identify the type of transition. She was young, with a fair, calm face, whose lines b
Remy noticed that after oiling his skateboard wheels, it was easier to reach the speeds he needed to perform his tricks. How did the oil help? Giving out 84 poi
The final step of the healthcare reimbursement process is this?
A school typically sells 500 yearbooks in a year for $50 each. The economics class does a project and discovers that they can sell150 more yearbooks for every
Why is the university of south carolina's mascot promote cockfighting?
scout states that there is a “caste system” in Maycomb. how does she explain the system?
After walking across a carpeted floor in socks, Jim brings his finger near a metal doorknob and receives a shock. what does that demonstrate
Read the following passage and answer the question. “But wait, I can save you, free you from the great danger. Look, here is a potent drug. Take it to Circe's