hermelat2043
hermelat2043 hermelat2043
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ruby bought two chicken wings for $4 what was the cost of the Wings in dollars per wing?​

Respuesta :

zacharynoe2424
zacharynoe2424 zacharynoe2424
  • 22-02-2021

Answer:

the cost per wing is $2

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Jingle Corporation produces toy footballs. Each football sells for $9.95 with a variable unit cost of $7.10. Assuming a fixed cost of $11,400 what is Jingle's b
What is the equation of the line, in slope-intercept form, that passes through (3, -1) and (-1, 5)?
GCF and LCM: This year, there are 12 boys and 18 girls in the ski club. Coach Link wants to form teams with the same number of girls and the same number of boys
Which of the following is a characteristic of a haiku? It analyzes the personal life of the poet. It is accompanied by a painting. It explores nature and captur
Which of the following fits the definition of a public good? A.)a highway B.)free health care for all citizens C.)military defense D.)all of these fit the defin
biologists who classify organisms are called _______. a. scientists b. dichotomists c. taxonomists d. biologists
What must match in order for transcription to work
let a and b be rational the difference between a and b is sometimes rational always rational or never rational
why is freedom of speech so important in a democratic society? a. it promotes the free exchange of beliefs and ideas. b. it forces political candidates to tell
A nurse who steals garage from a medication car is committing an event under what kind of law