nakiya49 nakiya49
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

At Walmart, ground beef sells for $3.75 per pound. How much would it cost to buy 4.25 pounds of chicken?

Respuesta :

Barbarebe Barbarebe
  • 22-02-2021

Answer:

15.9 dollars

Step-by-step explanation:

you have to multiply 3.75 by 4.25

Answer Link
lorene1202
lorene1202 lorene1202
  • 22-02-2021

Answer:

15.94

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Substitution is replacing a variable with an expression it is equal to. True or False
147 is 3/2 of an original amount. What is the original amount
resting heart rates, in beats per minute, were recorded for two samples of people
A triangle has sides with lengths of 6 miles, 6 miles, and 11 miles. Is it a right triangle?
Which post did Hitler lose to von Hindenburg? A. Chancellor B. President C. Führer D. Emperor E. Propaganda Minister
Which of these Nets can be folded into a cube.
Eleniz is using her phone all day. Her battery life is down to 2/5 and it drains another 1/9 every hour. How many hours will the battery last?
Analyze the map below and answer the question that follow. The main economic activity that occurs in the US regions circled on the map above is __________. A.
An aquarium holds 11.59 cubic feet of water, and is 2.2 feet long and 1.2 feet wide. What is its depth? Round your answers to the nearest whole number.
Choose the correct answer for the problem