taniahhixenbaugh taniahhixenbaugh
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

6. 22 ounce box of Cheerios cost $2.79. A 32 ounce box of Wheaties cost $3.50. Which box is more expensive per ounce? Find cost per ounce.

Respuesta :

duhitzdavie
duhitzdavie duhitzdavie
  • 22-02-2021

Answer:

The cheerios are more expensive per ounce

Step-by-step explanation:

6. 22 ounce box of Cheerios cost $2.79---$0.45

A 32 ounce box of Wheaties cost $3.50----$0.11

2.79/6.22 =0.45

3.50/32 = 0.11

Answer Link

Otras preguntas

4) Edgar builds a sand castle with a rectangular base. The side lengths of the base are 25 in, and 16 in. He wants to surround the castle's base with a moat tha
. If sin (A + B) = 1 and tan (A - B) = 1/v3, find the value of:i) tan A+ tan Bii) sec A- cosec B​
help asap! will give brainliest!
the whole world of knowledge becomes worthless if the tears of children are allowed to be shed essay​
Which photosystem releases the electrons for the electron transport chain?
14. How did Congress manage to get its way about Reconstruction over Johnson's disapproval? O Representatives from Congress met with the President to work out a
What is the lateral surface area, in square inches, of the figure formed by the net?
Figure S is reflected over the y-axis and then rotated 90 clock wise. Which sided of figure T is congruent to side 1 of figure S.
7 ⋅ 3 + 8 ⋅ 2 since its to short am gonna put this hi
Can someone please help me with this algebra