emily12388 emily12388
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 25 pencils cost $3.00, what is the cost of 15 pencil?

Respuesta :

candycough2002
candycough2002 candycough2002
  • 22-02-2021

Answer:

125

Step-by-step explanation:

25/3 = 8.333

15×8.333 = 124.99

Answer Link

Otras preguntas

Need help ASAP !!! 5 PTS !!!What are the two common themes you will find in every layout under a slide master?All the layouts within a slide master have the sam
The group members price the muffins at $15 per dozen. What is the price per muffin?
a section of a stained-glass window is shaped like a parallelogram its base is 6.5 Inc and its height is 4 Inc. how much glass is needed the section completely
Apple Computer’s Steve Jobs named his company after the record label of one of his favorite bands, the Beatles. He signed an agreement never to go into the musi
What brings greater concentration of dissolved nutrients to ocean surface upwelling warmer water salinity Photosynthesis
What do you suppose O'Sullivan means by the ''Anglo-Saxon foot''?
Balancing Chemical Equations Place the number in the correct coefficient location to make each equation balance. -Please help, I honestly do not understand
What is an equation of the line that is perpendicular to y= - 4/5x +3 and passes through the point (4,12)?
What do you expect will happen to the water molecules? They will move out of the cell. They will move into the cell. They will stay where they are.
complete the equation to solve 1860÷6​