sovietspy sovietspy
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada


Eliane bought 3/4 lb. of pears for $2.25 per pound. What did Eliane spend on pears per pound?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 22-02-2021

Answer:

$3 per pound

Step-by-step explanation:

2.25 / .75 = x / 1

.75x = 2.25

x = 3

Answer Link

Otras preguntas

(02.03 LC) Why did Pope Urban II make his appeal to retake the Holy Land from the Turks at the Council of Clermont? a. To secure his own power over the church b
what is 6 squared ÷2(3)+4
Why is history open to ongoing and changing interpretations?
When you use toothpaste, part of a protist is helping to smooth and clean your teeth. Which part of the protist and type of protist are most likely responsible
Which phrase refers to failed businesses? a. "toil with little return" b. "no markets for their produce" c. "serious curtailment of income" d. "the withered lea
simplify the expression -3y-(8y+1)
sound waves transport: a. only matter b. only energy c. both matter and energy d. matter when passing through a medium and energy passing through vaccum
Ferdinand Magellan, a Portuguese navigator who died during his voyage, led a remarkable expedition finished by his surviving crew. Which letter shows Magellan's
Around the world and beginning in the 1830s in the u.s. the growth accelerated? A.) as a result of increase in the world population. B.) during the industrial R
Which of the following would be against the Constitution? A.)congress declares war on a country,And the president sends troops. B.)Canada and the united states