caitlinferra caitlinferra
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 6 pints of ice cream cost $14.40. How much would 40 pints of ice cream cost?

Respuesta :

scsb17hm scsb17hm
  • 22-02-2021

Answer:

$96

Step-by-step explanation:

14.40 / 6 = $2.40

$2.40 x 40 =

$96

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Do the Governor General of Canada and the Governor of USA have the same or similar roles?
Find a polynomial with integer coefficients, with leading coefficient 1, degree 5, zeros i and 5- i, and passing through the origin.
The process in which dna is transferred to or taken up by another organism is called translation. true or false
1. This image represents which biome? a. grassland b. temperate forest c. taiga d. tundra 2. Which organisms would you expect to fin
Solve the following system of equations algebraically. Verify your solution either graphically or by using matrices. 3x-y=0 5x+2y=22 ***I think I have an idea h
PLEASE HELP!!! What are some of the rites of passage the individuals in this unit confront? Describe some of these rites and the traits that help the individual
Convert 18 over 5 to a decimal using long division.A.3.6B.3.8C.4.6D.4.8
the area of a rectangular wall of a barn is 36 square feet. Its length is 6 feet longer than twice its width. Find the length and width of the wall of the barn.
2 grams of Magnesium is heated producing 3.33 grams of magnesium oxide. calculate the moles of magnesium present
give the numerical coefficient of the term 14m^2