lalagirl55 lalagirl55
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $0.98 per pound. How much would it cost
to purchase 5.5 pounds of apples?

Respuesta :

LostintheClouds
LostintheClouds LostintheClouds
  • 26-01-2021

Answer: $5.39

Step-by-step explanation:

0.98 x 5.5 = 5.39

Hope this helped ! :)

Answer Link

Otras preguntas

In dogs, the trait for aggressiveness is recessive and is represented with a. Mild-mannered dogs show the dominant trait, represented by A. Consider the cross o
Use slope-intercept form to write the equation of a line that has a slope of -3 and passes through the point (1,-5)
If you need to lose a lot of weight, you should use a popular fad diet that guarantees quick weight loss. A. True B. False
What is auretic growth
How to write y=3 in standard form
Which occurs during the translation?
What is the correct way to punctuate this sentence ?
Jim wants to purchase a used boat. The price is $12,000 cash or $2,500 down and 24 monthly payments of $450.00. Jim decided to finance the boat. Calculate:
I need help pls due tomorrow pls I just need part B done plsss
Argumentative essays and Editorials are often written using what structure? A. Compare and Contrast B. Problem-Solution C. Chronological order D. Cause and Effe