ChristonaireKanyWest
ChristonaireKanyWest ChristonaireKanyWest
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

It cost me $12 for 6 pounds of oranges.
How much is the cost per pound of oranges?

Respuesta :

Kiddo2007
Kiddo2007 Kiddo2007
  • 26-01-2021

Answer:

$2 per pound.

Step-by-step explanation:

Answer Link
7bsrsanqc5
7bsrsanqc5 7bsrsanqc5
  • 26-01-2021
2 dollars for each pound of oranges
Answer Link

Otras preguntas

The range of the function f(x) = x + 5 is {7, 9}. What is the function’s domain? A.{2, 4} B.{-2, -4} C.{12, 14} D.{-12, -14} E.{0, 5}
The French and Indian War was a result of tensions between which two groups of people?
Which civic responsibility does reading the metropolitan section of a newspaper fulfill? A. being informed B. respecting others C. speaking up and voting D.
please give a brief explanation on all the types of clouds, like stratus, Stratocumulus and etc
All of the following were among the three major movements of noncooperation and nonviolence led by Mahatma Gandhi EXCEPT: A. Non-Cooperative Movement B. Salt
Who challenges Hamlet to a duel at the end of the play? Polonius Laertes Claudius
What's true of televangelist
Who was the monarch of England during the Revolutionary War? a. King Henry VIII b. Queen Elizabeth I c. King Louis XVI d. King George III
Why did Jewish emigration from Germany sharply increase from 1933 to 1939?
The U.S government tolerates Russian leader Vladimir Putin's policies, such as censoring the press and hindering free market systems, because _____. Select the