hernan26 hernan26
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jaxon bought 8 2/3 pounds of apple at the Farmer's Market. If the apples cost $1.80 per pound, how much did Jaxon pay for the apples?​

Respuesta :

jmonayonjm jmonayonjm
  • 26-01-2021

Answer:

$15.6 or $16

Step-by-step explanation:

simply multiply 8 2/3 to $1.80

Answer Link

Otras preguntas

1.Mothers with newborns have to make the decision whether to breast-feed their baby or to feed their child with formula milk. 2.One advantage of breast-feeding
Which equation, when solved, gives 8 for the value of x? A. B. C. D.
What can we deduce from the list of ingredients of a product on a container or it’s packaging
May someone help me with this question it says: Sam's tent has slanted sides that each 5 feet long with the bottom 6 feet across. What is the height of his tent
10th presidents of the country ?
was the journey to the underworld easy?​
Explain how the separation of powers works in the American government today and give specific examples.
Find the measure of<1
The discount on a pair of socks is 15%. The socks are on sale for $17. What was the original price of the socks?
f(x) = x² + 4x – 13 g(x) = -2. + 7 Find: f(g(x))