53911
53911 53911
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

John went to McDs and bought 6 burgers. The total cost of the burgers was $8. Write an equation for the price of a single burger. Use p as the variable.

Respuesta :

s403167
s403167 s403167
  • 26-01-2021

Answer:

1 burger = 1.33$

Step-by-step explanation:

Answer Link
gia23760
gia23760 gia23760
  • 26-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

8 / 6p = 8

p = 1.34

Answer Link

Otras preguntas

It would be A right ????
The numbers of pages in the books in a library follow a normal distribution. If the mean number of pages is 180 and the standard deviation is 30 pages, what can
what's being sedentarisation
What is the y-value in the solution to this system of linear equations?4x + 5y = −12-2x + 3y = −16A: −4B: −2C: 2D: 5
The MLA style of in-text citation contains which of the following information about the source? A. Author's last name, title, and page number of the quotation
what was the title of lincolns plan for the south recovery from the war
What is a synonym for alleged?
How did yellow journalism influence people’s opinions in the United States?
When one describes christianity as monotheistic they mean, a.that christians have many gods. b.that christians believe in one god. c.that christians believe in
Why did they throw away the old calendar?