landrythompson00
landrythompson00 landrythompson00
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jose bought 11 pounds of rice for $6.
How many dollars did he pay per pound of rice?

Respuesta :

jlsocool2
jlsocool2 jlsocool2
  • 26-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

66

Answer Link
balesaaden78 balesaaden78
  • 26-01-2021

Answer:

0.6

Step-by-step explanation:

we have :

10 pounds of rice  

→

6

$

1 pound of rice  

→

x

$

we need to find  

x

x

1

=

6

10

→

x

=

6

×

1

10

=

3

5

=

0.6

I hope that was clear

Answer Link

Otras preguntas

what is the full form of ASAP.​
Circle 3 words that give you a clue about description
how do i solve this please help​
Someone solve for me please WILL MARK THE BRAINLIEST FOR EXPLANATION !!!!!
Find the value of the variable y, for which: the sum of the fractions y+1/y−5 and 10/y+5 is equal to their product.
How do (3m) equal four?
terrence walks 1/3 mile in 1/12 hour.what is his walking speed in miles per hour ​
Given what you know about the human body, what do you think accounts for the high percentage of oxygen (65.0%)? Given what you know about the human body, what d
define the term stressors​
Please help 25POINTS pls need ASAP