treyweaver
treyweaver treyweaver
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 5-lb bag of apples costs $4.50. What is the cost of apples per pound?

Respuesta :

jadenheidel789 jadenheidel789
  • 26-01-2021

Answer:

.9

Step-by-step explanation:

do 4.50 divided by 5 to get .9

Answer Link
tzimmerman0325 tzimmerman0325
  • 26-01-2021

Answer: $0.90

Step-by-step explanation: $4.50 Divided by 5 = $0.90

Answer Link

Otras preguntas

how do you know how to prove it
Hello, I need help with names chemicals.
56. kenji and mary are members of a school committee that will be meeting this afternoon. the 6 members of the committee will be seated randomly around a circul
A 75-kg sprinter accelerates from rest to a speed of 11.0 m/s in 5.0 s. (a) calculate the mechanical work done by the sprinter during this time. (b) calculate t
What observation method exposes people to frustrations, temptations, pressure, and boredom in a controlled environment, and is used for firearms training in pol
Find the value of x. A B X 6 3 2 D x = [?] C
Who got the better deal in the Colombian Exchange: the Europeans or the Native Americans? Why?
Farha makes the graphic organizer shown to review the characteristics of transistors. A Venn diagram with two circles. The left circle is labeled P N P Transist
The four most common terrorist activities include gathering target intelligence, acquiring materials necessary for an attack, preparing materials, and:
What is the percent of O in CuSO4? (Cu = 63.55 g/mol, S = 32.07 g/mol, O = 16.00 g/mol) [?] % O