snyderlogan52
snyderlogan52 snyderlogan52
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Nick goes to the mall. He purchased some clothes and toys for $140. He purchased the
clothes for $60. He also bought 2 toy planes. Both planes cost the same amount. Write
an equation to help you determine the price of one plane.
What is the cost of 1 plane?
Pls help asap

Nick goes to the mall He purchased some clothes and toys for 140 He purchased the clothes for 60 He also bought 2 toy planes Both planes cost the same amount Wr class=

Respuesta :

020thcaleb
020thcaleb 020thcaleb
  • 27-01-2021

Answer:

the cost of 1 plane is $40

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

match each pair of points with the coordinate that will make a right triangle with its hypotenuse along the graph shown. First-quadrant graph showing a ray
What was Spain strategies for developing Texas
According to Karl Marx, what is the ultimate goal of a communist system?
The United States became involved in the war with Germany because
What is 8 divided by 720
Was Napoleon "the revolution on horseback" as he claimed to be or was he a traitor to the French Revolution?
what are some commemts about commen sense
How is the information in news writing represented?a.Pyramid c.Outline b.Flowchart d.Inverted Pyramid
6p, 6q, 6r, and 6s are like terms?
The Industrial Revolution turned most countries toward what new economic system? A. communism B. capitalism C. socialism D. mercantilism