smithziven18 smithziven18
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

the school store sold five pencils for eleven dollars. determine the cost per pencil

Respuesta :

Gillruss
Gillruss Gillruss
  • 26-01-2021

11/5 = $2.2 per pencil at the school store.

Answer Link
spymaster9856 spymaster9856
  • 27-01-2021

Answer:

2.20

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the unit rate. 10 minutes for 2 songs = minutes per song
Read this sentence from the passage. According to the World Water Council, while the population has tripled in the twentieth century, the use of water resources
Find the unit rate. 18 donuts in 3 boxes = donuts per box
7. is related to the energy of motion of the particles of matter.
v=n/4(c+H) what is the answer for H?
Which of the following set of points represents a function? (4,3), (2, 1), (2, 9). (9, 4) (3,5), (4,5), (5,9), (7.-2) (-1,2). (-1, 4), (-1,8), (-1,9)
Explain environmental and organizational factors affecting HR forecasting.
how does Nigeria's beliefs affect citizens
What is the 2nd most populated country in the world?
sarah solved an equation correctly, and she got 2=2. in a complete sentence, explain what this result means.