21. Jim loves nuts. He plans to spend at most $24 to buy cashews and peanuts for after work
snacks. The Nut Shoppe sells peanuts for $3 a pound and cashews for $5 a pound. If Jim needs
to have at least 5 pounds of nuts for the week, how many of each type can he buy?

Respuesta :

He can buy 5 of the $3 nut and 1 of the $5 nuts.

5x3=15

5x1=5

15+5=20 and that’s less than 24.

So Jim can use $20 to buy the $3 one 5 times and the $5 one 1 time.