A nursery owner buys 9 panes of glass to fix some damage to his greenhouse. The 9 panes cost ​$21..15 ​Unfortunately, he breaks 4 more panes while repairing the damage. What is the cost of another 4 panes of​ glass?

Respuesta :

$9.4

$21.15 / 9 = 2.35
$2.35 x 4 = 9.4

Answer:

The answer is $9.40 for 4 panes of glass.

Step-by-step explanation:[tex]\frac{21.15}{9}[/tex] will get how much per pane. Which is $2.35, times the 4 more he needs is $9.40.