Zhyles
Zhyles Zhyles
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Nevia spent $0.75 on 1.5 pounds of bananas. At this rate, how much will 6 pounds of bananas cost?
Show work.​

Respuesta :

ItzShinyQueen13
ItzShinyQueen13 ItzShinyQueen13
  • 27-01-2021

correct answer is $3.

hope it helps u :)

Answer Link

Otras preguntas

Given: a = 12, c = 38, find b. (Round answer to the nearest tenth.)
whats , 3(a+b)+2b / please help I will give you 10 points
can someone help me, im having trouble with this
a) s+9=4 b) x-7=3 c) m-8=1 d) n-10=20 pls help
Why the terms BCE and CE were created by historians
Identify one historical development that may have influenced the views expressed in the speech
ASAP I WILL GIVE BRAINLIEST The diagram shows a lever. What is the mechanical advantage of the lever? O 2 03 3 m 6 m mi 0 9​
which is the correct meaning of elective | IREADY HELP olive chose astronomy as her elective class. a. challenging b. final c. favorite d.optional
Nitrogen and hydrogen make ammonia. If you begin with 36.2g of nitrogen and excess hydrogen, how many grams of ammonia can you make?
3 Simplify the expression below: 20 – 10y – 7y + 9