allisonc9856
allisonc9856 allisonc9856
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Martha goes to the grocery store to buy oranges . Oranges are on sale for $1.25 per pound . How much would 5 pound of oranges cost

Respuesta :

jennytheissen20 jennytheissen20
  • 25-01-2021

Answer:6.25

Step-by-step explanation:1.25x5=6.25

Answer Link
dlampp123
dlampp123 dlampp123
  • 25-01-2021

Answer:

$6.25

Step-by-step explanation:

1.25 × 5 = 6.25

hope this helps...

Answer Link

Otras preguntas

Relationship A has a greater rate than Relationship B. The table represents Relationship B. Which equation could represent Relationship A? Choose all answers th
what is the unit rate for 79 students in 4 classes?
divide 500 in a ratio of 3:7
what heavy cargo do u think could be moved by canal boats
Juanita wants to give bags of stickers to her friends. She wants to give the same number of stickers to each friend. She's not sure if she needs 4 bags or 6 bag
determine whether the number is closest 0, or 1. explain your reasoning. 10/9,   9/16, or  2/15
how did the proclamation line help to push the colonies toward war with britain?
the big dog weighs 5 times as much as the little dog. The little dog weighs 25% as much as the medium sized dog. The medium sized dog weighs 12 pounds more than
Suppose you earn $6 per hour at your part-time job.What will your new hourly rate be after a 2.5% raise? Explain.
in a sale, Richard bought a TV for £300. The original price of the TV was £380. What was the percentage discount on the TV?