please help me before 3pm est


A deli sells small, medium, and large sack lunches. Each bottle of water costs $1,

and each apple costs $1. Each sandwich costs s dollars. Some customers buy

sack lunches, and some customers buy items separately.

• Amy buys 8 sandwiches and 12 waters. Her total cost is 8s + 12.

• Bob buys 8 small sack lunches. These sack lunches include 1 sandwich, 1

water, and 1 apple. His total cost is 8(s + 2).

• Cathy buys 4 medium sack lunches. These sack lunches do not include

water. Her total cost is 4(2s + 3).

Part 1

Dave buys 5 sandwiches for $31.25. Write an expression that can be used to find

the cost of x sandwiches. Show your work or explain your answer.