Fatima has a total of $8 to spend to make fruit smoothies. She plans on spending all of the money and will use two types of fruit. Mango cost $0.50 per cup and strawberries cost $1.00 per cup. Write an equation for this situation.

Respuesta :

Answer:

0.5x+y= 8---------------1

Step-by-step explanation:

Given data

let the mango be x

and  strawberries  be y

So the equation for the cost is

[tex]0.5x+y= 8---------------1[/tex]

Otras preguntas