jnnfrnwlt
jnnfrnwlt jnnfrnwlt
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

walnuts cost $2.10 per pound how many pounds of walnuts can we to buy for $6.30 .​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

You could buy 3 pounds of walnuts. To find the answer just multiple the cost($2. 10) by 3

Answer Link

Otras preguntas

A retail shop is replacing their flooring with new tile. New tile will go in the point shaded area below. Determine the total square feet of tile needed to comp
7 Which of following equations represents the relationship shown in the graph below? a. y = .2x b. y = x + 12 50 45 40 35 30 25 20 15 10 5 c. y = 3x d. y = 5x 1
Fossilized evidence of Earth’s first forms of life would consist of?
What is -1/2=-6/18h solve
Examine the following graph of y=1/4x+2 Created using GeoGebra If the point (-4, b) is on this line, what is the value of b? Enter your answer​
A 45-year-old man is meeting his doctor for his annual physical. He suffers from Type 2 diabetes and has a family history of coronary disease. Recently his job
I’m having trouble on this, can someone help?
According to the information presented in the passage, which of the following best describes the relationship between the Lewis and Clark Expedition and the set
Which of the following would be a short term public policy
HELP ASAP ASAP I ONLY HAVE A FEW MINUTES LEFT!!!Manuel found a wrecked car that he could fix. He bought the car for 60% of the original price of $7200. What did