EwTrTw9577 EwTrTw9577
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Molly also buys a bag of 8 apples for $3.60. Write and

solve an equation to find how much Molly paid for

each apple.

Respuesta :

shmemella shmemella
  • 22-01-2021

Answer:

each apple is 0.45

Step-by-step explanation:

$3.60 divided by 8 is equal to 0.45.

Answer Link

Otras preguntas

A system of equations has 1 solution. If 4x – y = 5 is one of the equations, which of the following below could be the other equation? A) y = –4x + 5 B) y = 4x
Simplify the expression. 2n/3n​
Cpr stands for cardiopulmonary resuscitation. true or false'
19 grams of sodium and 34 grams of chlorine are measured out and put into separate glass vials that weigh 10 grams each. Then sodium is dumped into the glass vi
A right rectangular prism has these dimensions: Length ? Fraction 1 and 1 over 2 units Width ? Fraction 1 over 2 unit Height ? Fraction 3 over 4 unit How many c
Fossils on one continent may be similar to fossils on another continent. This observation supports which theory?
Which of the following is the correct factorization of the polynomial below? x^3-12
. Find the value of x. Round your answer to the nearest tenth. sin38=7/x
Identify the passage: We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal, that they are endowed, by their Creator, with certain unalienable
30p question Calculate the missing values. For the six month period given, Fred wants to calculate the monthly deviation from the average. Month Sales Average