Deagon1626 Deagon1626
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

A bag of eight apples cost $2.88 what's the cost of one apple finally unit rate by dividing $2.88 by eight

Respuesta :

EllieCy
EllieCy EllieCy
  • 22-01-2021

Answer:

0.36 ¢ for each apple in the bag. you can find that out bye dividing 8 by 2.88$ which will give you 0.36

Answer Link

Otras preguntas

Please answer this correctly
QUESTIONS IF THE ROADWAY IS WET AND THE CAR STARTS TO SKID, YOU SHOULD A. Slow down by pumping the brakes quickly and firmly B. Slow down by shifting to a lower
Write an inequality to represent the graph. y greater then or equal to 2 thirds x -7 y less then or equal to 2 thirds x -7 y greater then or equal to 3 halfs x
Adolfo Domínguez usa telas __ y __ en su ropa. naturales, cómodas importadas, rígidas con colores vivos, blanco 2. Si hace fresco en el D.F., puedes llevar una
A(n) 12 g object moving to the right at 29 cm/s overtakes and collides elastically with a 24 g object moving in the same direction at 14 cm/s. Find the velocity
In 2016, the city of Rio de Janeiro had a population density of 5377 people/km^2 What was the population density of Rio de Janeiro in people per square meter?
Your local AM radio station broadcasts at a frequency of f = 1100 kHz. The electric-field component of the signal you receive at your home has the time dependen
order 9999,89087,0012345,900908,06675​
Which percent is equivalent to 12/25 ? A) 48% B) 52% C) 64% D) 70%
The powers of the president as outlined in the Constitution are Group of answer choices very similar to the powers of a parliamentary executive. more elaboratel