Respuesta :

Answer:

Option A

Step-by-step explanation:

The question asks how much did Sarah spend per book.

The statement in the problem that she $42.20 on 2 books would be enough information to solve the question given.

Using the information, we would find the unit rate of the price to get our answer.

Hope this helps.