cam8358 cam8358
  • 24-12-2020
  • Mathematics
contestada

school lunches cost $14.50 per week. About how much would 5.5 weeks cost of lunches​

Respuesta :

zeba8762
zeba8762 zeba8762
  • 24-12-2020
I think it would be 79.75, I hope this helps!
Answer Link
GilliamKathren
GilliamKathren GilliamKathren
  • 24-12-2020

Answer:

The answer should be about $81.20

Step-by-step explanation:

$14.50 x 5weeks = $72.50

A school week is usually 5 days.

The middle of the week is Wednesday, so that's 3 whole days.

$14.50 / 5days = $2.90 per day

$2.90 x 3days = $8.70

$72.50 + $8.70 = $81.20

Answer Link

Otras preguntas

Explain four suggestions for treating anxiety as mentioned in the article.
multiply 6/5 x 25/24
Which sentence contains an idiom?We are trying hard to finish the project on time.We always seem to be working against the clock.We somehow managed to avoid los
help with this please?
compare the different ways a musician changes the pitch while playing a stringed instrument or playing a wind instrument
what were union soldiers called?
Reflex responses are controlled in your
Emanuel Leutze’s Washington Crossing the Delaware, describes the historic event when __________________
Urgent help! This is very important please help me fast! How do you do: Expand & simplify:(x 4)(x 2) Can you tell me how to work it out please?
Alice Cortes bought three yards of cloth to make a dress. The cloth was on sale for $1.93 per yard. How much did Alice pay for the cloth if the sales tax was 5%