249661 249661
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost? Explain how you know.

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 22-12-2020
8.25/3 = $2.75 per ice cream
2.75 * 2 = $5.50
It would cost $5.50 for 2 ice cream
Answer Link

Otras preguntas

The temperature was −10 °F and dropped by 16 °F. Which statement represents the resulting temperature in degrees Fahrenheit? A −10 + 16 = 6 B 10 − (−16)
The Mayflower Compact could best be described as?: A. a detailed frame of government. B. a complete constitution. C. a business contract. D. a foundation for se
how many moles are there in 77.1 g of cl2?
If the distance from a converging lens to the object is less than the focal length of the lens, the image will be A. real, inverted, and larger than the object
What is an example of a pun in Romeo and Juliet? Please provide citation as well.
Sin X show your work plz
Why is important to be able to change our constition Thx
8 is what percent of 75?
how can you find unknown lengths or widths in an easy way? 30 points!
10 points. See picture