Seth’s father is thinking of buying his son a six-month movie pass for $40. With the pass, matinees cost $1.00. Write an equation for the total cost y after x matinees. How much would it cost in total if Seth went to see a matinee 36 times?

Respuesta :

Step-by-step explanation:

The equation is y = $(40 + x). When x = 36, y = $76.

Y=1x+40 and you would replace x with 36. That would give you 76