Respuesta :

Answer:

we conclude that the cost of 100 pencils = $11

Step-by-step explanation:

Brianna can buy 14 pencils for $1.50 at the school store.

so

unit rate =  $1.50 /  14 pencils

              = 0.11 USD per pencil

Thus,

The cost of 1 pencil =  $0.11

The cost of 100 pencils = $0.11 × 100

                                       = $11

Therefore, we conclude that the cost of 100 pencils = $11