Respuesta :

Answer:

The cost of 15 liters is $31.50

Step-by-step explanation:

1. Find the price for 1 liter of petrol.

Divide the cost by the number of liters:

$14.70 / 7 = $2.10 per liter.

2. Multiply the price for 1 liter by the new number of liters, 15.

$2.10 per liter x 15 liters = $31.50