genesisrosa13
genesisrosa13 genesisrosa13
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

: Frank bought 5 pounds of dog food for $8.75. At this
rate, how much would he pay for 8 pounds

Respuesta :

snx2
snx2 snx2
  • 25-11-2020

Each pound is 1.75 so if you multiply that by 8 you get $14

Answer is $14

Answer Link

Otras preguntas

a window manufacturer designed a set of Windows for the top of a two-story wall. If the window is comprised of two squares and two Quarters Circles on each end,
x+y+z=3. 2x-2y+4z=12. 6x+2y+3z=-11
I need help please :-(:-(:-(
5 priority considerations when performing a sterile dressing change ati
Ecologists have observed a sharp increase of sulfur dioxide in the air. What might be a possible consequence of excessive sulfur dioxide in the air?
how many types of each gift card can she buy
Write a real-world problem that corresponds to the equation 14x−2=17x−11
Which term describes the systems of continuous water movement on and in the earth?
According to the periodic table, how many electrons does gallium (#31) have in its valence level? 3 13 31 2
[1620] And yet the Lord so upheld these persons, as in this general calamity they were not at all infected either with sickness, or lameness. And what I have sa