On Saturday, Nikki and Tyler walked to the local farmer’s market. Nikki bought 8 apples for $6. Tyler bought 3 fewer apples than Nikki. How much did Tyler spend on apples?

On Saturday Nikki and Tyler walked to the local farmers market Nikki bought 8 apples for 6 Tyler bought 3 fewer apples than Nikki How much did Tyler spend on ap class=

Respuesta :

Answer: 3.75

Step-by-step explanation:

8 apples = $6

4 apples = $3

2 apples = $1.5

1 apple = 0.75

3 +.75= 3.75

Answer:

3.75

Step-by-step explanation:

8/6 is 75 cents 8-3 is 5 75 cents x 5 3.75